TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Kierowcy blokują tramwaje. W Katowicach
- Opublikowano: 22.05.2019 15:21:22
Kierowcy blokują tramwaje. W Katowicach (foto: TŚ)

Armagedon, dramat, katastrofa – tak określali kierowcy wtorkowe popołudnie 14.05.2019 r. na katowickich drogach. Korek gigant sparaliżował Katowice i miasta ościenne. W miarę płynnie mogłyby kursować tylko tramwaje, a jednak tak się nie stało. Dlaczego?

Sytuacja na drogach w Katowicach i najbliższej okolicy, jaka miała miejsce we wtorek 14.05.2019 r. była najlepszym dowodem na to, że obecny układ komunikacyjny ma swoje ograniczenia. Wystarczyło, że na dwóch głównych szlakach tranzytowych w obrębie Katowic doszło do kolizji i na kilka godzin miastem zawładnął komunikacyjny paraliż. W takich sytuacjach najpewniejszym środkiem komunikacji powinien być tramwaj, który kursuje po swoich, żelaznych szlakach. – Pewnie nie udałoby się zupełnie uniknąć opóźnień, bo nie wszędzie mamy torowiska wydzielone z jezdni, ale opóźnienia tramwajów byłyby stosunkowo niewielkie, gdyby nie pewien drobny, acz wielce istotny szczegół – kierowcy notorycznie łamali przepisy, blokując torowiska, co spowodowało, że również pasażerowie tramwajów tkwili w korkach – zauważa Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Wyłączając pętle i zajezdnię, długość torowisk tramwajowych w Katowicach wynosi ok. 53 km, z czego 29% to tory wbudowane w jezdnie, a pozostałe 71% są torami wydzielonymi.

Z naszych codziennych obserwacji wynika, że kierowcy w znacznej większości zachowują się, jakby byli jedynymi użytkownikami ulic. Stojąc w korku notorycznie zajmują część pasa, którym poruszają się tramwaje, zamiast trzymać się prawej krawędzi. W efekcie blokują ruch tramwajów poprzez bezmyślność, a czasem i złośliwość w myśl zasady "skoro ja stoję, to inni też nie pojadą", a cierpią na tym pasażerowie – podkreśla Andrzej Zowada. Jednym z miejsc, gdzie takie sytuacje są codziennością jest ulica Gliwicka w Załężu, w kierunku ulicy Bocheńskiego. Tu blokowanie tramwajów przez samochody to niestety norma, a w miniony wtorek właśnie korek na ulicy Gliwickiej i zachowania kierowców spowodowały gigantyczne opóźnienia tramwajów. – Z powodu opóźnień część kursów nie została wykonana. W sumie, tylko z powodu korków w Katowicach, we wtorek 14 maja nie wykonaliśmy około 400 km zleconej pracy przewozowej. To olbrzymie straty – wskazuje rzecznik tramwajowej Spółki.

Policjanci podkreślają, że zachowania kierowców, na które skarżą się tramwajarze, to nie tylko brak podstawowej kultury jazdy, ale przede wszystkim wykroczenie. – W przypadku zatrzymania się w tzw. korku, zabronione jest blokowanie torowiska tramwajowego. Zachowanie takie jest tamowaniem ruchu, co stanowi wykroczenie drogowe. Utrudnienia w ruchu pojazdów nie muszą jednocześnie paraliżować jazdy tramwajów – wskazuje podkomisarz Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Kierowcy nie tylko nie trzymają się prawej strony. Bardzo często wjeżdżają na skrzyżowanie nie mając możliwości zjechania z niego ze względu na sznur aut za skrzyżowaniem. – W ten sposób blokują ruch na innych pasach, co zwiększa korki. Nierzadko również samochody stają w poprzek torowiska, przez które przejeżdżają, blokując w ten sposób ruch tramwajów – zauważa podkomisarz Tomasz Bratek.

Torowiska blokowane przez samochody na taką skalę, jak w miniony wtorek, to jeszcze sytuacja raczej niecodzienna. Eksperci są jednak zgodni, że podobne komunikacyjne horrory będą się zdarzać coraz częściej. – Dla tramwajów to jednak codzienność. Gliwicka, Kochanowskiego, Warszawska, 1 Maja to ulice, gdzie motorniczowie częściej używają dzwonka w stronę kierowców blokujących ruch, niż przycisku otwierania drzwi na przystankach. Musimy zmienić myślenie kierowców. Chcemy im powiedzieć: nie jesteście sami na drodze – kończy Andrzej Zowada.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
torowisko
Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....