TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Kancelaria Premiera też stawia pytania ws. Hyundaia
InfoRail.pl - Opublikowano: 15.02.2019 18:16:20 22 komentarze
Kancelaria Premiera też stawia pytania ws. Hyundaia

Sekretarz stanu w KPRM Łukasz Schreiber powiedział w piątek Bydgoszczy, że w związku z wygraniem przez Hyundai Rotem Company przetargu na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy, należy postawić pytania, czy warunki zamówienia zmieniono na wniosek koreańskiej firmy i czy w nim zapewniono minimalny kontent z UE.

W przetargu na dostawę tramwajów do stolicy pokonana została Pesa Bydgoszcz, która zaproponowała wyższą cenę niż zwycięski konkurent.

"Sprawa jest ważna z bydgoskiego punktu widzenia. Drugi problem to jest pytanie, czy kapitał ma narodowość. Otóż my - mówię o sobie, o naszym ugrupowaniu politycznym - uważamy, że ma. Trzeba sobie zadać konkretne pytanie, czy zmieniono wymagania tzw. SIWZ-u (specyfikacja istotnych warunków zamówienia - PAP) na ten konkretny przetarg na wniosek koreańskiej firmy, a jeżeli tak to dlaczego, z jakich powodów. Pytanie też czy zapewniono minimalny kontent z Unii Europejskiej" - mówił na konferencji prasowej sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Schreiber podkreślił, że przez warunek minimalnego kontentu z UE kraje bronią swego rynku głównie przed azjatyckimi produktami. Zaznaczył, że "w poprzednich zamówieniach z Warszawy takie wymagania były zapisane".

"To nie jest tak, jak może komuś się wydaje, że lepsza oferta wygrywa przetarg. Tu rzecz idzie o coś znacznie ważniejszego. Jeżeli wszystkie kraje UE się jakoś przeciwko temu bronią, jeżeli często właśnie zapisuje się konieczność dostarczenia na przykład jakieś liczby tramwajów do państwa unijnego bądź mającego z nimi porozumienia, to z jakiś powodów się to robi. Jeżeli się z tego rezygnuje, to rezygnuje się świadomie i pytanie dlaczego się z tego rezygnuje" - argumentował.

Kolejne pytanie - wyliczał - to takie, jak sprawa przetargu na warszawskie tramwaje może wypłynąć na sytuację branży w całej Unii Europejskiej. Podał, że europoseł Kosma Złotowski zadał w tej sprawie zapytanie do Komisji Europejskiej. Tu można dać się zmanipulować, że najkorzystniejsza oferta wygrywa przetarg. Otwarcie dla całej Azji tego rynku, to jest warte każdej ceny" - dodał Schreiber.

Przewodniczący regionu bydgoskiego NSSZ "Solidarność" Leszek Walczak powiedział, że związkowcy są zaniepokojeni przegraną dobrze prosperującej i doświadczonej firmy z firmą wchodzącą na rynek. Wyraził nadzieję, że jest to tylko sytuacja incydentalna. Walczak zapowiedział, że związek stanowisko w sprawie przetargu na tramwaje skieruje do premiera Mateusza Morawickiego.

Szef Solidarności w Pesie Grzegorz Jutrowski powiedział, że jego firma w stosownym czasie złoży odwołanie od decyzji o rozstrzygnięciu przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej.

Przed kilkoma dniami niezadowolenie z wygrania przez Hyundai Rotem Company przetargu na tramwaje wyraził wojewoda kujawsko-pomorski w liście otwartym do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.

"Z dużym zaskoczeniem przyjąłem podaną przez pana publicznie informację o tym, że przetarg na dostawę 213 tramwajów dla Warszawy wygrała koreańska firma Hyundai Rotem Company. Uważam, że wobec udziału w przetargu bydgoskich zakładów Pesa takie rozstrzygnięcie należy uznać za co najmniej wątpliwe. Nie chodzi wyłącznie o to, że konkurentem firmy koreańskiej był polski producent, lecz o jego ogromne, potwierdzone wcześniejszymi kontraktami, doświadczenie w dostawach nowoczesnego taboru" - napisał m.in. wojewoda.

Wygrany przez koreańską firmę przetarg dotyczy dostawy 123 tramwajów z opcją rozszerzenia dostaw o kolejne 90 tramwajów. Tramwaje z zamówienia podstawowego producent ma dostarczyć do końca października 2022 r., w ramach opcji - do końca października 2023 r. Zwycięzca przetargu zaproponował za 213 tramwajów cenę 1,8 mld zł, a pokonana Pesa - 2,3 mld zł. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Hyundai
przetarg
Warszawa
 • esbek – 16.02.2019

  Ciekawe, że nikt nie protestował przy ogłaszaniu przetargu gdy znany był SIWZ i można było oprotestować legalnie jego zapisy. Dopiero gdy już jest rozstrzygnięcie to się panowie z PiS obudzili.

 • pyrlander – 16.02.2019

  Wiecie jak to można podsumować? Nowe (czyt. komunistyczne) wraca!

 • Alibaba – 16.02.2019

  Bo nikt się nie spodziewał że Warszawa będzie taka odważna i wybierze Hyundaia.

 • zUk – 16.02.2019

  Nie jestem fanem Pis-u ale zwalanie winy na ta partie jest idiotyczne. To przeciez poprzedni wlodarze Warszawy z ramienia PO dopuscili ogromnych naduzyc finansowych. Gdyby nie dzika reprywatyzacja w kasie Warszawy zostalo by znacznie wiecej pieniedzy. Wtedy moza by zwiekszyc budzet na zakup taboru. Wtedy tez prawdopodobnie wiecej producetow powalczylo by w tym przetargu. Nie dziwi mnie tak duzy wydzwiek wsrod politykow i innych dzialaczy. Straty dla panstwa przy tak duzym kontrakcie beda ogrome. Podatek Vat, podatek dochodowy od ludzi zatrudnionych przy produkcji, miejsca pracy itp. Jakos nikogo nie dziwi dominacja Skody w Pradze czy Alstomu w Paryzu. Moze przy malych zamowieniach zdarzaja sie przypadki ze wygrywa nie narodowy producent. Konczac mam nadzieje ze nowe tramwaje Warszawskie nie beda w kolorach teczy.

 • max – 16.02.2019

  Szkoda że polityka coraz bardziej wchodzi do biznesu. Dla

 • max – 16.02.2019

  Dla mnie jest oczywiste , że po latach współpracy i doświadczeń TW powiedziały Pesie dość !

 • max – 16.02.2019

  Słyszałem, że prezes Pesy buduje dom w Hiszpanii. Czemu nie w Polsce skoro jedyne co słuszne to Polska?

 • max – 16.02.2019

  Panie Wojewodo proste porównanie w sprawie doświadczenia :PESA -1000 pojazdów , w tym sporo prototypów HRC - 47 000 !!!

 • Combino – 16.02.2019

  @max człowieku,ogarnij się bo zażenowanie bierze jak się ciebie czyta. Gdzie Hyundai ma te 47000 doświadczenia? Na pewno nie w tramwajach; jako hejter Pesy sam doskonale wiesz,że można mieć doświadczenie w jednym środku transportu szynowego i wywalić się na prototypie w innej dziedzinie tegoż transportu szynowego.Powyżej widzę całe stado słabo rozgarniętych,którzy dali się podpuścić mediom jak dzieci i nie dociera do nich prosta zależność: Pesa po ostatniej ścieżce zdrowia średnio chciała brać kolejne zamówienie od TW,więc na niczym w ofercie nie przycinała. Hyundai z kolei BARDZO CHCIAŁ zdobyć to zamówienie,bo rzadko mu się zdarzała sytuacja (o ile kiedykolwiek) żeby unijny przewoźnik dopuścił go do przetargu,którego realizacja da Koreańczykom UNIJNE REFERENCJE (czyli że w prawie każdym kolejnym przetargu na terenie UE będą mogli startować bez łaski). I STĄD taka róznica w cenie! Tymczasem mamy tutaj festiwal nienawiści głupków podpuszczonych przez medialne doniesienia relacjonujące popisy kolejnych głupków z PiS,z których akcjami Pesa nie ma nic wspólnego! Cyniczni PiSowcy startują po prostu do Parlamentu Europejskiego (lub piastują stanowiska z nadania PiS) i starają się pokazać w mediach "jak bardzo kochają kujawsko-pomorskie i Bydgoszcz"! Nie zastanawia nikogo z powyżej piszących,że aktualny prezydent Bydgoszczy (niby najbardziej zainteresowany zdobyciem kontraktu przez Pesę) siedzi cicho?! Zadajcie sobie pytanie: DLACZEGO?

 • mechanik – 17.02.2019

  combino Nie jesteś alfą i omegą, tylko głupkowatym fanbojem jednej firmy i śmiecisz. Nie wiem czy też zdajesz sobie sprawę ćwoku z tego, że każdy ma prawo do swojego zdania. Wystarczy pomyśleć, no ale w Twpoim przypadku o to baaardzo trudno, niestety.

 • tantus – 18.02.2019

  "Jeżeli wszystkie kraje UE się jakoś przeciwko temu bronią, jeżeli często właśnie zapisuje się konieczność dostarczenia na przykład jakieś liczby tramwajów do państwa unijnego bądź mającego z nimi porozumienia, to z jakiś powodów się to robi."Na miejscu pana posła radziłbym sprawdzić, czy UE nie ma takiego porozumienia z Koreą Południową. Na pewno jest takie porozumienie dot. samochodów, bo z tego właśnie względu GM parę lat temu przestało się opłacać się montować Chevrolety Aveo w Warszawie.Bez przesady. Ja rozumiem, że chcemy się bronić przed oszustami i kiepskiej jakości podróbkami np. z Chin, ale Korea Południowa to zupełnie inny poziom cywilizacyjny.

 • New – 18.02.2019

  Ze swojej strony mam prośbę o zbanowanie użytkownika @mechanik za obraźliwy komentarz względem użytkownika @Combino. Mowa nienawiści hello? Jest tu admin?PS: dla przykładu komentarz bez obrażania np. użytkownika @Sebbastian Pioro, może kuturalnie i na poziomie wyższym niż podstawówka napisać komentarz? Może!

 • mechanik – 19.02.2019

  :-)) A ja ze swojej strony mam nadzieję na zbanowanie użytkownika @New, czyli zdublowanego konta combino. Oczywiście nie jest mową nienawiści nieustanne pomawianie tak innych producentów poza Pesą, podmioty niwygodne jego ocenie publicznie wyzywać od szmaciarzy (SIC!) jak i tych którzy śmią mieć swoje odmienne zdanie. Każdy niechcący czytający komentarze musi napotykać to g.ano. Dramat, dramat, dramat.

 • New – 19.02.2019

  Do Admina: Kiedy użytkownik o nicku @mechanik zostanie zbanowany za mowę nienawiści?@mechanik zabawny komentarz :D :DMyslę, że nazwanie jakiegokolwiek użytkownika "ćwokiem" i "głupkowatym" podchodzi pod mowę nienawiści. Odważny jest Pan zgłaszając chęć zbanowania mojego konta na infotramie (na jakiej podstawie?), poza tym chciałbym zwrócić Pana uwagę na to, że pomówił mnie Pan twierdząc, że moje konto dubluje konto użytkownika @Combino. Nie znam człowieka, bynajmniej nie dubluje kont. Przecież łatwo to zweryfikować, prawda redakcjo?Jeszcze raz przeczytałem post użytkownika @Combino i nie widzę w nim mowy nienawiści, tylko wiele złych emocji, natomiast w Pana komentarzu jest konkretna inwektywa skierowana do konkretnego użytkownika. W poście użytkownika @Combino nie zauważyłem również określenia "szmaciarz", tak jak Pan to napisał. Jeśli nie widzi Pan różnicy to jest mi po ludzku przykro.PS: Może redakcja zaakceptuje przeproszenie użytkownika @Combino przez Pana i nie będzie wtedy konieczności zbanowania, co w tym momencie wydaje się oczywiste i kwestią czasu.

 • mechanik – 19.02.2019

  :-)) cobino/New - boli? To dobrze! Nie śmieć, nie pomawiaj, NIE WYJ. Nie jesteś obiektywny, tylko gdzie się da w sieci p... piszesz te swoje załamujące teksty. To naprawdę jest niesmaczne. Daj żyć innym.

 • New – 19.02.2019

  @mechanik1. Nie jestem użytkownikiem @cobino. 2. W którym miejscu śmiecę?3. W którym miejscu pomawiam?4. W którym miejscu wyję? Zabawny Pan jest! :D ale do niczego się Pan nie odniósł konkretnie. Bez odbioru.

 • mechanik – 19.02.2019

  @New Nie widzę takiej potrzeby. Bardzo zalecam naukę czytania ze zrozumieniem. Również życzę miłego dnia :)

 • pyrlander – 19.02.2019

  Nowe wraca, czyli Komitet Centralny PiS wydaje głos!

 • New – 20.02.2019

  A dziękuję :) i wzajemnie bo nadal nie odpowiedziałeś ze zrozumieniem :)

 • New – 20.02.2019

  @ mechanik

 • Kaszebe – 20.02.2019

  @New. Jak sepsa wygrywała przetargi cenami by złapać kontrakt które były nie realne to było cacy. Teraz kiedy posmakowała goryczy porażki wielkie aj waj! Prostactwo i mentalność Kalego,.

 • max – 21.02.2019

  Combino sam się ogarnij bo widzę, że nie bardzo wiesz o czym piszesz. I co z tego, że nie mają tak dużego doświadczenia w tramwajach? Mają bardzo duże w pojazdach metra a to taki większy tramwaj , mają bardzo duże w innych pojazdach kolejowych w tym dla KDP a to o czymś świadczy. Pesa wyprodukowała sporo tramwajów ale to wcale nie świadczy, że dzięki temu jej tramwaje będą lepsze od koreańskich...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....