TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Gdańsk kupi nowe tramwaje dwukierunkowe
INFOTRAM - Opublikowano: 25.06.2015 14:04:34 12 komentarzy
Gdańsk kupi nowe tramwaje dwukierunkowe

Gdańsk dąży do całkowicie niskopodłogowej floty taborowej. I jest już na ostatniej prostej. Jak zapowiada tamtejszy ZKM w najbliższych latach flota przewoźnika wzbogaci się o 33 nowe tramwaje. Jeszcze w tym roku do Gdańska przyjedzie także historyczny tramwaj, który przechodzi właśnie modernizację w krakowskim MPK. Takie są plany rozwoju gdańskiego parku taborowego.Sieć tramwajowa w Gdańsku ciągle się rozwija, a w planach jest także budowa kolejnych tras, dlatego do obsługi potrzeba nowego taboru. Dlatego jeszcze w tym roku Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku chce ogłosić przetarg na nowe tramwaje.

- Pierwsze 15 pojazdów powinno przyjechać do Gdańska w przyszłym roku lub najpóźniej do połowy 2017 roku, a pozostałe 18 sztuk w 2018 roku. Dlaczego tak szybko przetarg na nowe tramwaje? Po pierwsze wiemy, że w przyszłym roku firmy produkujące tramwaje będą miały mniej zamówień, a związane jest to z tzw. cyklem unijnym. Mamy zapewnione środki na ten cel, dlatego chcemy tramwaje zamówić szybko i kupić je w dobrej cenie już w 2016 roku ? mówi Maciej Lisicki wiceprezes ZKM w Gdańsku.

Ale to nie jedyny cel wymiany floty tramwajowej w Gdańsku. - Już teraz, bez zakupu nowych tramwajów, Gdańsk jest liderem pod względem taboru tramwajowego niskopodłogowego. Aż 81% pojazdów jest niskopodłogowa lub częściowo niskopodłogowa. Na tym jednak nie poprzestajemy. Chcemy być pierwszym miastem w Polsce, które ma 100% taboru autobusowego i tramwajowego z niską podłogą. Ta inwestycja spowoduje, że może się to stać już w 2016 roku ? mówi zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak.

Przy zamówieniu tramwajów wprowadzone zostaną dwie nowe zasady. - Będziemy kupować już wyłącznie tramwaje dwukierunkowe, a część z nich będzie miała długość powyżej 40 metrów ? zapowiada Maciej Lisicki. Szacunkowy koszt zakupu 33 nowych tramwajów to ok. 250 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 59% tej kwoty.

W taborze tramwajowym ZKM zostanie jednak także coś dla miłośników najstarszych, ale ciągle eksploatowanych tramwajów. Spółka zamierza zachować dwa wagony popularnych 105-tek, które dołączą do floty tramwajów zabytkowych. Podobnie jak historyczny tramwaj Ring, który przyjedzie do Gdańska pod koniec tego roku. Obecnie jest w krakowskim MPK, gdzie przechodzi modernizację:

- Ze zbiorami z całej Polski praktycznie nic nie robiono przez 25 lat. Na szczęście udało się doprowadzić do odrestaurowania dwóch gdańskich wagonów Ring. Jeden z nich trafi do Gdańska i będzie pomalowany w barwy przedwojenne - zapowiada Maciej Lisicki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
Gdańsk
 • jupi – 25.06.2015

  Krakowiaki będą też w Gdańsku !

 • huciński PL – 25.06.2015

  Wow! brawo Gdańsk !Drugie miasto z ponad 40 metrowymi wagonami !3 x 105Na... po krótkiej przerwie będzie kontynuacja w postaci nowego taboru...45 metrowy 5 - członowy Jazz Duo ?Inne...?

 • combaino – 25.06.2015

  Znowu wygrała pesa. ...ci to maja popyt

 • www – 25.06.2015

  @jupi Jakie znowu Krakowiaki? To w przypadku pesy będą duo swingi lub jazzy w wersji 7-mio członowej. Te tramwaje są bardziej przestronne niż twisty. Gdańsk ma teraz dosyć dobre tory (chociaż wygląda na to, że do dbania o tory jak w Warszawie to daaaleka droga, a wypadałoby dbać o to co zostało wyremontowane - poza tym o nowe tramwaje należy dbać lepiej niż miało to miejsce w przypadku w 105 w Gdańsku, bo to nie są czołgi na podniszczone tory, a tak są teraz traktowane) i nie muszą wprowadzać innych rodzajów tramwajów w rodzaju twista. Po co?Pod względem sieci tramwajowej Gdańsk dawno wyprzedził Kraków.

 • krakus – 25.06.2015

  A ile kilometrów sieci ma Kraków a ile Gdańsk

 • Gda – 26.06.2015

  Gdańskowiaki

 • gdańszczanin – 26.06.2015

  Neptuny tak je nazwiemy

 • neptun – 26.06.2015

  Może Neptuniaki

 • rh – 26.06.2015

  Neptun to były telewizory produkowane w gdańskim Unimorze. Przecież nazwa ma nawiązywać do muzyki/tańca.

 • naruciakk – 27.06.2015

  Osobiście liczył bym teraz na produkt innej firmy niż Pesa. Bombki chętnie bym przytulił, albo siemensowskie Avenio. Może być też Solaris. ;)

 • adax – 29.06.2015

  O ile wiem Gdańsk nie skłania się ku Pesie,raczej coś innego

 • Danziger – 30.06.2015

  O ile wiem Gdańsk skłania się ku przetargowi :-)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....