TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Gdańsk bez stopiątek w weekendy już przez pół roku
INFOTRAM - Opublikowano: 05.11.2015 12:19:27 5 komentarzy
fot. ZKM Gdańsk

Już ponad pół roku na gdańskie tory tramwajowe w weekendy wyjeżdżają tylko pojazdy niskopodłogowe lub częściowo niskopodłogowe ? przypomina tamtejszy ZKM. W każdą sobotę, niedzielę i święta pasażerowie nie spotkają więc na trasach najpopularniejszych kiedyś 105-tek.

Dzięki nowym zakupom (PESA Swing, PESA Jazz Duo), a także modernizacji tramwajów N8C z Dortmundu i z Kassel, Gdańsk może się pochwalić jedną z najlepszych i najnowocześniejszych flot tramwajowych w Polsce. Odsetek tramwajów niskopodłogowych i częściowo niskopodłogowych jest najwyższy w kraju i wynosi obecnie 81%.

ZKM przypomina, że od kilku lat realizuje program wymiany foty tramwajowej. W 2007 roku podpisana została umowa na zakup 46 składów N8C z Dortmundu, które sukcesywnie były modernizowane na tramwaje z częścią niskopodłogową. Modernizacja zakończyła się w pierwszej połowie 2012 roku. Więcej informacji na temat modernizacji N8C tutaj

Przypomnijmy, we wrześniu 2009 roku gdański ZKM podpisał umowę na zakup 35 nowych niskopodłogowych tramwajów typu 120Na z firmą PESA Bydgoszcz SA. Wszystkie pojazdy dostarczone zostały do Gdańska do końca 2011 roku. W 2013 roku podpisana została umowa na zakup 5 nowych dwukierunkowych tramwajów PESA Jazz Duo.

Umowa na zakup 16 dwukierunkowych tramwajów N8C, między ZKM w Gdańsku a KVG Kassel, została podpisana w 2014 roku. Wszystkie tramwaje zostały zmodernizowane w poznańskim Modertransie. Pojazdy stały się bardziej przyjazne pasażerom dzięki takim zmianom, jak m.in. nowy wygląd, nowe siedziska, klimatyzacja oraz niskopodłogowy człon z miejscem na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Utrzymana została również możliwość jazdy dwukierunkowej. N8C z Kassel - zakres modernizacji.

W najbliższych latach flota ZKM w Gdańsku wzbogaci się o 33 nowe tramwaje. Jeszcze w tym roku do Gdańska przyjedzie historyczny tramwaj, który przechodzi właśnie modernizację w krakowskim MPK.

W najbliższym czasie Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku chce ogłosić przetarg na nowe tramwaje. - Pierwsze 15 pojazdów powinno przyjechać do Gdańska w przyszłym roku lub najpóźniej do połowy 2017 roku, a pozostałe 18 sztuk w 2018 roku. Dlaczego tak szybko przetarg na nowe tramwaje? Po pierwsze wiemy, że w przyszłym roku firmy produkujące tramwaje będą miały mniej zamówień, a związane jest to z tzw. cyklem unijnym. Mamy zapewnione środki na ten cel, dlatego chcemy tramwaje zamówić szybko i kupić je w dobrej cenie już w 2016 roku ? mówi Maciej Lisicki wiceprezes ZKM w Gdańsku.

W gdańskim taborze tramwajowym zostanie jednak także coś dla miłośników najstarszych, ale ciągle eksploatowanych tramwajów. Spółka zamierza zachować dwa wagony popularnych 105-tek, które dołączą do floty tramwajów zabytkowych. Podobnie jak historyczny tramwaj Ring, który przyjedzie do Gdańska pod koniec tego roku. Obecnie jest w krakowskim MPK, gdzie przechodzi modernizację.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
Gdańsk
Konstal
105Na
 • Wrocławianin – 05.11.2015

  No to chyba błąd w sztuce - modernizacja historycznego tramwaju?

 • Tamuś – 05.11.2015

  A gdzie są zdjęcia Ringa ?

 • rammsteinfan – 06.11.2015

  Modernizacja, rewitalizacja... Dla niektórych to nierozróżnialne słowa o identycznym znaczeniu...

 • Wrocławianin – 06.11.2015

  OK, tak czy inaczej prosimy o więcej informacji nt, Ringa.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....