TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Finiszuje projekt linii tramwajowej na południe Katowic
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 27.02.2018 12:55:33 1 komentarz
Finiszuje projekt linii tramwajowej na południe Katowic

W procesie projektowania nowej linii tramwajowej na południe Katowic dobiega już końca proces uzgadniania szczegółów przebiegu trasy - poinformował PAP wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula. Późną wiosną gotowy powinien być wniosek o decyzję środowiskową.

Pięciokilometrowa nowa linia tramwajowa na południe Katowic, która ma powstać do 2020 r., poprowadzi od dzisiejszej pętli tramwajowej w dzielnicy Brynów do dzielnicy Kostuchna. Szacunkowy koszt całkowity inwestycji to 135 mln zł.

Linia tramwajowa ma być szybką drogą transportu między centrum a południowymi dzielnicami, najszybciej rozrastającymi się dziś w Katowicach. Tramwaje mają jeździć co 10 minut, a układ przystanków autobusowych i tramwajowych ma umożliwiać przesiadki "drzwi do drzwi". Wraz z linią tramwajową powstać ma równoległa ścieżka rowerowa, a w dalszej perspektywie - droga.

Projektowanie inwestycji trwa od grudnia 2016 r. Wartą 1,84 mln zł umowę – z 22-miesięcznym terminem realizacji – wykonuje firma Sweco. Jak powiedział PAP wiceprezydent Katowic, w procesie projektowania późną wiosną powinien być gotowy wniosek o decyzję środowiskową.

Już wcześniej zdecydowano, że linia tramwajowa rozpocznie się na obecnej pętli Brynów, a kończyć będzie się na nowej pętli Kostuchna. Tramwaj będzie jeździł wzdłuż ulic Rzepakowej i Kolejowej, a potem terenami poza drogami publicznymi - wzdłuż linii kolejowej i ciepłociągu - mijać tereny leśne i docierać na Osiedle Odrodzenia, wzdłuż ul. Radockiego i Bażantów do pętli w rejonie ul. Armii Krajowej.

"Kończymy kwestię bardzo precyzyjnego uzgadniania przebiegu trasy – nie chodzi już o wytyczenie, którędy ma jechać tramwaj, ale o bardzo precyzyjne rozmowy z poszczególnymi interesariuszami. Na trasie przebiegu linii tramwajowej mamy wiele podmiotów, wielu mieszkańców, wiele instytucji, z którymi trzeba bezpośrednio omówić rozwiązania projektowe w bezpośredniej bliskości tych obiektów" - wyjaśnił wiceprezydent Katowic.

Jako przykład wskazał na przebieg linii przy Górnośląskim Centrum Medycznym. Projektant, znając ogólny ustalony przebieg linii tramwajowej, przedstawia np. kilka wariantów przeprowadzenia torowisk, umieszczenia przystanków, rozwiązania kwestii skomunikowań czy wjazdów na parkingi szpitala. Najpierw warianty akceptuje miasto, potem są one dyskutowane z zainteresowaną stroną.

Sobula przypomniał, że formuła przygotowania inwestycji nie wymaga np. aż tak szerokich punktowych uzgodnień; ocenił jednak, że ich pominięcie byłoby krótkowzroczne. "Definiujemy tę inwestycję jako przedsięwzięcie społeczno-inżynierskie. Społeczne na pierwszym miejscu, bo w dzisiejszych czasach bardzo trudno powiedzieć, że ma być tak, a nie inaczej" - podkreślił.

Już na etapie przygotowania wymogów zamówienia miasto określiło, że wykonawca dokumentacji ma koordynować prace z blisko dwudziestoma podmiotami oraz w możliwie największym zakresie pytać o opinię mieszkańców. Został w tym kontekście zobowiązany m.in. do organizacji co najmniej 10 spotkań z mieszkańcami i działań informacyjnych.

Prócz kwestii konsultacji społecznych wyszczególniono m.in., że nowa sieć tramwajowa powinna przebiegać wzdłuż istniejącej już infrastruktury ciepłowniczej i kolejowej, nie tworząc nowej bariery między mieszkańcami a lasem, w pobliżu którego będzie przebiegała linia. Jeśli realizacja prac będzie wymagała wycinki drzew, w miejscu jednego dotychczasowego mają być sadzone co najmniej dwa nowe.

Ogółem prace projektowe obejmują przygotowanie projektów budowlanych, wykonawczych oraz szacunku prac i kosztów niezbędnych do realizacji inwestycji.

Realizowany wspólnie z Tramwajami Śląskimi projekt nowej linii tramwajowej zakłada, że umożliwi ona podróż tramwajem z Kostuchny na Rynek w godzinach szczytu w 22-24 minuty. Prędkość komunikacyjna ma wynosić 24-30 km/h. Na nowej trasie będzie osiem przystanków, oddalonych od siebie o 600-800 m. Budowa linii nie będzie skutkowała wyburzeniem żadnych budynków.

Katowicki magistrat podkreśla, że linia do południowych dzielnic jest ważna dla miasta z perspektywy zachęcania mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Przypomina, że ostatnia rozbudowa sieci tramwajowej w tym mieście - nie biorąc pod uwagę modernizacji lub przebudowy istniejących połączeń - miała miejsce w 1947 r.

Budowę nowej linii na południe Katowic ma obejmować trzeci etap szacowanego na ok. 885 mln zł (w kosztach kwalifikowanych) unijnego projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej w konurbacji katowickiej. Jej szacunkowy koszt całkowity to 135,2 mln zł, w tym wydatki kwalifikowane 110 mln zł, a dofinansowanie 71,2 mln zł. W poniedziałek wiceminister rozwoju Witold Słowik wyraził nadzieję, że umowa na dofinansowanie tego etapu projektu TŚ zostanie podpisana w IV kw. br.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
budowa
  • Edi666 – 27.02.2018

    Napiszcie o tym, że przetarg w Warszawie przywrócony. Stadler i Skoda wykluczone, a Pesa przekracza budżet.Został Hyundai.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....