TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

FCC nadal walczy z Olsztynem
PAP - Opublikowano: 03.03.2016 14:43:54 1 komentarz
FCC nadal walczy z Olsztynem

Spór dotyczący zerwania kontraktu na budowę linii tramwajowych między gminą Olsztyna a hiszpańską firmą FCC mogą rozstrzygać olsztyńscy sędziowie - ocenił Sąd Okręgowy w Olsztynie. Wyłączenia z orzekania wszystkich sędziów Sądu Okręgowego domagała się hiszpańska spółka.

Proces, w którym hiszpańska firma FCC domaga się od gminy kwoty 322 mln zł za zerwanie z nią kontraktu miał się rozpocząć w styczniu. Jednak tuż przed rozpoczęciem postępowania sądowego pełnomocnicy firmy złożyli wniosek o wyłączenie z orzekania w tej sprawie wszystkich sędziów olsztyńskiego Sądu Okręgowego.

Jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska na posiedzeniu niejawnym pod koniec lutego Sąd Okręgowy w Olsztynie w składzie trzyosobowym oddalił wniosek o wyłączenie sędziów SO w Olsztynie.

Wyjaśniła, że wniosek ten rozpatrywali sędziowie, którzy byli 11 lutego tego roku nominowani przez Prezydenta RP do Sądu Okręgowego w Olsztynie, więc tym samym byli to sędziowie, którzy nie zostali wymienieni we wniosku powoda ze stycznia 2016 r. o wyłączenie sędziów sądu okręgowego w Olsztynie.

Jak ocenił merytorycznie sąd, "pozwana gmina jest niewątpliwie jedną z częściej pojawiających się stron procesu i - oczywiście - można twierdzić, że jej sytuacja finansowa rzutuje w pewien sposób na mieszkańców, w tym na sędziów, choć już tu należy podkreślić, że wielu sędziów wnioskowanych do wyłączenia w tej sprawie mieszka w gminach okolicznych".

Jednak - jak podkreślił sąd - "właśnie w odniesieniu do sędziów - osób z założenia cechujących się niezależnością decyzyjną i bezstronnością - oddziaływanie kondycji finansowej wspólnoty samorządowej jest na tyle nikłe, że trudno podejrzewać, by stanowiło wartość wypaczającą obiektywizm".

Jak dodała sędzia Żegarska, postanowienie nie jest prawomocne i przysługuje od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Pozew w tej sprawie złożyła hiszpańska firma FCC Construccion, która w 2011 r. podpisała z olsztyńskim urzędem miasta umowę na budowę w mieście linii tramwajowych i wynikającej z tego przebudowy kilku skrzyżowań. Kontrakt opiewał na 250 mln zł. Miasto zerwało go pod koniec sierpnia 2013 r. argumentując, że Hiszpanie nie wywiązują się z terminów.

W czasie, gdy wypowiedziano umowę, wedle wyliczeń ratusza, zrealizowanych było 5,67 proc. prac. Harmonogram zaś przewidywał w tym okresie zaawansowanie na 65 proc. Dlatego też olsztyński ratusz zatrzymał 25 mln zł kaucji wpłaconej przez FCC.

FCC domaga się od Olsztyna 320 mln zł argumentując, że miasto nie miało podstaw do zerwania umowy. W pozwie zarzucono Gminie Olsztyn m.in. zwłokę w wykonywaniu obowiązków określonych w umowie łączącej strony.

Przedstawiciele olsztyńskiego ratusza wielokrotnie podkreślali, że FCC przyjechała do Olsztyna zupełnie nieprzygotowana do zadania. Wiceprezydent Olsztyna latem, gdy Hiszpanie złożyli pozew, wspominał: "Przyjechali do Olsztyna w składzie kilkuosobowym, wyposażeni jedynie w kalkulatory. Wynajęli kilka firm podwykonawczych, którym na dodatek nie płacili (...) Prosiliśmy ich wiele razy o plany naprawcze, ale oni albo nie umieli, albo nie chcieli ich napisać". Przyznał też wówczas, że wiele pieniędzy i zachodu wymagało "posprzątanie bałaganu po FCC".

Po zerwaniu umowy z FCC miasto podzieliło projekt budowy linii tramwajowych na 6 mniejszych zadań. Wszystkie budowy zakończyły się jesienią ub. roku, a od początku stycznia po Olsztynie jeżdżą tramwaje.

Linie tramwajowe w Olsztynie łączą tzw. sypialniane południowe dzielnice miasta z centrum, miasteczkiem akademickim Kortowo oraz dworcem. Miasto już planuje rozbudowę sieci tramwajowej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
FCC
  • allensteiner – 05.03.2016

    Można tylko jeszcze dodać że w kontrakcie między fcc a olsztynem było zapisane że wszelkie sądowe spory dotyczące kontraktu rozstrzygać będzie sąd w Olsztynie. Jakoś wtedy ten zapis nie przeszkadzał tym hiszpańskim nierobom. To także powinno stanowić jeden z argumentów uzasadniających wyrok o odrzuceniu skargi fcc .

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....