TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Elbląg: Woził pasażerów 40 lat
DZIENNIK BAŁTYCKI 22.02.2008 - Opublikowano: 25.02.2008 16:02:28
Elbląg: Woził pasażerów 40 lat
Lekko kanciasta sylwetka, drewniane krzesełka, okrągłe lampy w środku wagonu, nieporównywalny z niczym dźwięk skrzypienia na zakrętach i rzecz jasna rozpoznawalny z daleka ulicy czerwony kolor. Tak wygląda ostatni zabytkowy tramwaj w Elblągu. Już dawno ustąpił miejsca nowocześniejszym pojazdom szynowym, jednak wciąż jest sprawny i gotowy do jazdy, chociaż…nie ma już w nim kasowników na bilety. Wagon ma symbol 5N, doczepiona do niego przyczepa 5 ND. –Ten skład zaczął jeździć po Elblągu na przełomie lat 50. i 60. –mówi Marek Prochera z Tramwajów Elbląskich. –Trafił do nas z Chorzowa. To były bardzo solidne, polskie maszyny. Woziły pasażerów przez 40 lat. Tramwaj wycofano z użytku w grudniu 1996 roku razem z innymi pojazdami tego typu. Ten został jako zabytek. Inne wciąż służą jako pojazdy techniczne. Niektóre trafiły do muzeów w Polsce, między innymi w Bielsko-Białej, Wałbrzychu oraz Jeleniej Górze. Nie każdy wie, że w Elblągu tramwaje mają bardzo długą tradycję, która sięga końca XIX wieku. –To drugie miasto po Wrocławiu, w którym zaczęły jeździć tramwaje elektryczne –dodaje Marek Prochera. –Początek datuje się na rok 1895. W tym czasie w stolicy, czy Gdańsku jeździły jeszcze tramwaje konne. Jak na tamte czasy, w naszym mieście była nowoczesna komunikacja. Po drugiej wojnie światowej czerwone tramwaje przez lata cieszyły się w Elblągu wielką popularnością. Ponad dwadzieścia składów woziło tysiące pracowników Zamachu, Truso, browaru. –Teraz wozi się głównie uczniów oraz emerytów –mówi Marek Prochera. –Mamy nowoczesne składy, ale nasz zabytkowy tramwaj również wyjeżdża. Raczej okazjonalnie. Czasami wynajmują go szkoły, czasami miasto. Bywa, że mogą nim „przejechać się”mieszkańcy Elbląga. Szczególnie ci starsi są bardzo wzruszeni. Pewna pani jadąc nim ze łzami w oczach stwierdziła, że to jest prawdziwy tramwaj i te nowoczesne nie mogą się z nim równać. Elblągowi pięknej tramwajowej tradycji, która trwa do dzisiaj, zazdroszczą mieszkańcy Olsztyna, gdzie pojazdy na szynach zlikwidowano w latach 60.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Elbląg
zabytek
5N
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....