TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

DT5 – nowy skład Hamburger Hochbahn
Ryszard Piech - Opublikowano: 16.03.2010 16:38:30 1 komentarz
DT5 – nowy skład Hamburger Hochbahn

W dniu 4 marca 2010 roku w fabryce koncernu Alstom w Salzgitter miała miejsce oficjalna prezentacja nowych składów metra typu DT5. Metro w Hamburgu zostało uruchomione jako drugie w Niemczech w 1912 roku i podobnie do swojego berlińskiego odpowiednika w pierwotnym układzie obejmowało trasy prowadzone na stalowych estakadach. Dopiero w latach 1970-tych otwarto pierwsze odcinku podziemne. Między innymi z powodu dużej ilości estakad system zyskał miano Hamburger Hochbahn, czyli Hamburska kolej na estakadach. Obecnie system składa się z trzech linii i podobnie jak w okresie jego tworzenia stanowi uzupełnienie rozległego systemu S-Bahn. Długość torów Hamburger Hochbahn wynosi nieco ponad 100 km tras normalnotorowych zasilanych za pomocą trzeciej szyny o napięciu 750 V DC. Obecnie trwają prace nad budową odcinków mających w przyszłości utworzyć czwartą linię metra.

Obecnie Hamburger Hochbahn eksploatuje trzy typy taboru. Najstarsza jest generacja DT2 pochodząca z lat 1962-66. Dwuwagonowe pojazdy mają szerokość 2,51 metra, długość 28,44 metra i umożliwiają eksploatację w trakcji ukrotnionej do czerech składów tworząc pociąg o długości 113,76 metra i łącznej pojemności 664 osób. W eksploatacji znajduje się jeszcze 16 zespołów tego typu. Drugą serią są pojazdy typu DT3 produkowane w latach 1968-71. Mają one po trzy wagony o łącznej długości 39,52 metra i szerokości 2,48 metra. Umożliwiają one eksploatację w trakcji ukrotnionej do 3 zespołów tworząc pociąg o długości 118,56 metra, jednak ogólne pojemność spadła do 639 osób. Obecnie eksploatowanych jest 69 zespołów tego typu. Trzecią i zarazem najliczniejszą jest obecnie seria DT4 produkowana w latach 1998-2005. Czterowagonowe pojazdy składające się z dwóch dwuwagonowych grup mają łączną długość 60,28 metra i szerokość 2,58 metra. Dzięki możliwości ich eksploatacji w trakcji ukrotnionej do dwóch czterowagonowych zespołów istnieje możliwość utworzenia pociągów o długości 120,56 metra oraz pojemności do 706 osób. Obecnie jest eksploatowanych 126 składów tego typu. Pod względem prędkości maksymalnej jedynie seria DT2 posiada prędkość 70 km/h, podczas gdy wszystkie pozostałe mają prędkość wynoszącą 80 km/h, która dla systemu tupu metro jest w pełni wystarczająca.

Wraz z postępującym czasem przychodzi kolej na wymianę starszego taboru, jak również na zakup pojazdów dla nowych przedłużeń systemu. W efekcie tego zapotrzebowania Hamburger Hochbahn złożyło w konsorcjum Alstom i Bombardier zamówienie na dostawę pojazdów nowej serii DT5. Kontrakt o wartości 240 milionów €obejmuje dostawę na początku 2011 roku 27 składów z podstawowej serii oraz opcję na 40 kolejnych do 2015 roku. Podstawowe 27 jednostek zostanie wykorzystane do uruchomienia linii czwartej, jak również zastąpi pojazdy typu DT2, natomiast kolejne 40 pozwoli wycofać całą serię DT3, dzięki czemu przewoźnik będzie posiadał w eksploatacji dwa typy składów.

 

W efekcie wieloletniego doświadczenia z obsługą przewozów postanowiono zamówić pojazdy trójwagonowe, zamiast stanowiących obecnie większość czterowagonowych DT4. Pojazdy typu DT5 będą miały długość 39,56 metra i możliwość do eksploatacji w trakcji potrójnej, co pozwoli na tworzenie pociągów o długości 118,68 metra. Taki skład będzie miał łączną pojemność 678 osób, z czego 384 to miejsca stojące. Wagony będą nieco szersze, ponieważ będą miały szerokość 2,6 metra, co umożliwia zastosowanie wózków wspólnych między wagonami tworzącymi skład. Dzięki temu możliwe stało się również zabudowanie szerokich przejść międzywagonowych, co znacznie poprawia bezpieczeństwo w pociągu. Siedzenia w głównej mierze są ustawione w grupach w układzie 2+2, jedynie część z nich została umieszczona tyłem do ściany, czyli bokiem do kierunku jazdy.  Wybór pojazdów trójwagonowych, zamiast zamawianych wcześniej czterowagonowych był podyktowany ograniczeniami, jakie występują na linii trzeciej, gdzie znaczna część peronów ma długość zaledwie 90 metrów, co umożliwia trakcję podwójną, podczas gdy pozostała część sieci ma perony długości 125 metrów. Dzięki temu składy DT5 mogą być eksploatowane na obszarze całej sieci. Prędkość maksymalna składów będzie taka sama, jednak w przypadku dwóch DT4 zainstalowana moc silników wynosiła 1 MW, podczas gdy pociąg trzech zespołów DT5 będzie miał łączną moc 810 kW. Poprawę jakości nie tylko podróżowania ale również życia w okolicy metra ma zapewnić obniżenie emitowanego hałasu z 82 dB(A) dla serii DT2 i DT3 do 77 dB(A) dla serii DT4 i DT5. Choć serie DT4 i DT5 różnią się dosyć znacznie, to jednak złożenie zamówienia w podobnym konsorcjum do tego, które wyprodukowało składy DT4, może skutkować w przyjęciu dosyć zbliżonych rozwiązań technicznych.

Składy DT5, podobnie do swoich poprzedników będą się odznaczały oryginalną stylistyką, zwłaszcza ściany czołowej. W przeciwieństwie do koloru białego, który dominuje na serii DT4, pojazdy serii DT5 będą w kolorach srebrnym i czerwonym, które nawiązują do serii DT2 i DT3. Kolor srebrny będzie najzwyczajniej niepomalowaną powłoką pudła wykonanego ze stali nierdzewnej w lekkiej technologii. Z kolei środek oprócz typowych białych i szarych elementów z tworzyw sztucznych będą wyposażone w poręcze z polerowanej stali nierdzewnej. Jedyny bardziej odróżniający się akcent kolorystyczny to zastosowanie czerwonych siedzeń ze średniej wysokości oparciami.

Pierwszy skład po jego prezentacji rozpoczął proces homologacji, który oprócz jazd próbnych oznacza również testy w komorze klimatycznej, gdzie zostaną zasymulowane zimowe warunki eksploatacji. Testy będą prowadzone w Hennigsdorf niedaleko Berlina oraz w Wiedniu. Zastąpienie starych pojazdów nowymi ma pozwolić na przyciągnięcie większej ilości pasażerów, w tym również korzystających obecnie z samochodów. W roku 2012 przypadać będzie 100 lecie istnienia metra w Hamburgu, w które spółka wejdzie jako witalny przewoźnik miejski.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Niemcy
Hamburg
Hamburger Hochbahn
metro
DT2
DT3
DT4
DT5
Alstom
Bombardier
  • Piotr Sekuła – 06.10.2010

    Hamburger Hochbahn oznacza lekko mówiąc Hamburska Kolej Nadziemna (hoch = nad), a nie Na Estakadach. Hamburger Hochbahn to nie tylko trzy linie metra + czwarta konstruowana (zaliczyłem wszystkie poza U2). To także duża ilość przewozów autobusowych po mieście, a po uruchomieniu tramwajów od nowa, zapewne oni będą je obsługiwać. Zresztą sami zobaczcie: http://hvv.de/ Zostańcie na wersji niemieckiej, najedźcie nad Fahrplaene i kliknijcie Fahrplaene als PDF czy coś w tym stylu. Wybierzcie jakąkolwiek niskonumerowaną linię autobusową - Metrobusse i Schnellbusse są ich domeną z gumowych opon.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....