TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Do Częstochowy dotarł pierwszy tramwaj z opóźnionego zamówienia
InfoTram.pl/PAP - Opublikowano: 19.03.2020 11:15:02
Do Częstochowy dotarł pierwszy tramwaj z opóźnionego zamówienia (foto: MPK)

Pierwszy tramwaj z obejmującego 10 wozów zamówienia w bydgoskiej Pesie dotarł do Częstochowy – podało tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Umowa zakładała, że całe warte blisko 90 mln zł zamówienie zostanie zrealizowane do jesieni 2019 r.

Wartą 89,9 mln zł brutto (ponad 73 mln zł netto) miasto podpisało z Pesą w styczniu 2018 r. Nowe klimatyzowane pojazdy, o parametrach zbliżonych do jeżdżących po mieście od 2012 r. siedmiu wozów typu Twist tej samej firmy, mają nieco zmodyfikowane nadwozie oraz m.in. internet, ekrany informacyjne i biletomaty.

W środę rzecznik MPK Maciej Hasik przekazał, że mimo trudności związanych z zagrożeniem epidemią koronawirusa, spółka stara się w miarę możliwości koordynować realizowane inwestycje. Wśród nich jest zakup i dostarczenie nowoczesnych składów tramwajowych.

Jak dodał, według producenta tramwaj będzie gotowy do obsługi pasażerów w okolicach maja. W wakacje mają też dotrzeć miasta pozostałe zamówione składy. O przyspieszeniu realizacji kontraktu dla Częstochowy stabilizujący swą sytuację producent informował w lutym br. Zapowiedział wtedy, że pierwszy z tramwajów dla tego miasta wyjedzie tam na testy homologacyjne na początku marca.

Zakup nowych tramwajów dla Częstochowy współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Umowę ws. blisko 143,8 mln zł dotacji do projektu oszacowanego na 208,1 mln zł władze województwa i miasta podpisały w październiku 2017 r. Prócz zakupu tramwajów projekt obejmuje remonty ponad 13 km torów.

Częstochowskie MPK dostało unijne wsparcie w konkursie RPO dotyczącym budowy i przebudowy liniowej infrastruktury tramwajowej, a także zakupu taboru tramwajowego, którego budżet wyniósł 157,7 mln zł.

W trwającym od maja 2017 r. przetargu na zakup 10 tramwajów (z prawem opcji zakupu do pięciu kolejnych) Pesa złożyła jedyną ofertę. Częstochowska spółka poinformowała o jej wyborze pod koniec sierpnia 2017 r. Drugi przetarg, ogłoszony w lipcu 2017 r., objął całość przewidzianych w projekcie prac infrastrukturalnych – w systemie "projektuj i buduj". W maju 2018 r. podpisano umowę za 114,5 mln zł brutto z konsorcjum NDI-Balzola.

Będące w toku roboty obejmują m.in. większą część częstochowskich torowisk istniejących przed ukończeniem nowej linii w kierunku dzielnic Błeszno, Wrzosowiak i Raków w 2012 r. Łącznie powstało wówczas ok. 4,5 km dwutorowej linii, czyli 9 km tzw. toru pojedynczego. Obecnie cały częstochowski system tramwajowy to 14,7 km, czyli ponad 29 km toru pojedynczego.

W dofinansowanym projekcie MPK remontuje ok. 13,5 km toru pojedynczego wraz z siecią trakcyjną, budową dwóch nowych tzw. podstacji trakcyjnych i przebudową jednej istniejącej (wraz z częścią infrastruktury zasilającej), a także przebudową dwóch pętli tramwajowych.

Prace obejmują odcinki od pętli w dzielnicy Północ do pętli przy dworcu w Rakowie z wyłączeniem wyremontowanego odcinka w al. Niepodległości. Na śródmiejskim odcinku tej głównej linii miasta ma zostać urządzone tzw. zielone torowisko.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PESA
Częstochowa
MPK Częstochowa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....