TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Dlaczego Prezes UZP złożył skargę na orzeczenie KIO ws. TW? – mamy obszerne wyjaśnienia
InfoTram.pl - Opublikowano: 23.05.2018 09:18:26 9 komentarzy
Dlaczego Prezes UZP złożył skargę na orzeczenie KIO ws. TW? – mamy obszerne wyjaśnienia

Wracamy do tematu złożenia przez Prezesa UZP skargi na wyrok KIO dotyczący Tramwajów Warszawskich.

Dostaliśmy bardzo obszerne i zarazem ciekawe wyjaśnienia od Dyrektora Departamentu Informacji Edukacji i Analiz Systemowych UZP Anity Wichniak-Olczak:

Skarga Prezesa UZP została wniesiona tylko w zakresie rozstrzygnięcia Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie sygn. akt KIO 574/18 (ostatnie odwołanie Hyundaia po unieważnieniu przetargu – red.). Niemniej należy podkreślić, że w przedmiotowym postępowaniu wcześniej zapadło również orzeczenie KIO w sprawie (sygn. akt KIO 1745/17 ). Te dwa orzeczenia są sprzeczne co do oceny zasadności poprawienia tej samej oferty złożonej w postępowaniu. Powyższe nie pozostawało bez znaczenia dla podjęcia decyzji o zaskarżeniu orzeczenia KIO 574/18. Zasadniczą przyczyną wniesienia skargi było jednak zaistnienie problemu o charakterze systemowym, mającego bardzo istotne znaczenie dla praktyki udzielania zamówień publicznych. Mowa tu o kwestii dopuszczalności poprawienia innej omyłki w ofercie (na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp). Prezes UZP nie podzielił poglądu Izby dotyczącego interpretacji przesłanek ustawowych z ww. przepisu uznając, że pogląd wyrażony w zaskarżonym orzeczeniu, nieuwzględniający dotychczasowego orzecznictwa Izby i sądów okręgowych, wskazujący na możliwość zmiany oferty po upływie termin składania ofert, może mieć negatywny wpływ na praktykę udzielania zamówień. Tego typu sprawy mają charakter istotny i stanowią podstawę do skorzystania z przysługującego Prezesowi UZP uprawnienia do wniesienia skargi.

Należy podkreślić, Prezes UZP wnosząc skargę na orzeczenie Izby nie działa w interesie żadnej ze stron postępowania, ale w interesie publicznym związanym m. in. z przestrzeganiem zasad systemu zamówień publicznych, a także zapewnieniem jednolitego stosowania przepisów o zamówieniach, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów krajowych i orzecznictwa unijnego. Prezes UZP podjął decyzję o wniesieniu skargi w niniejszej sprawie po dokonaniu analizy faktycznej i prawnej, która potwierdziła jej systemowy charakter. Niezależnie od powyższego, wniosek o wniesienie przez Prezesa UZP skargi w tej sprawie złożyli biorący udział w postępowaniu przed Izbą pełnomocnicy wykonawców przystępujących do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, którzy argumentowali, że rozstrzygnięcie Izby odbiega od dotychczasowej praktyki orzeczniczej w podobnych sprawach dotyczących poprawienia innej omyłki w ofertach.

W związku z postawionymi w skardze zarzutami, dotyczącymi m.in. nieprawidłowego uznania, że w sprawie zachodziły przesłanki do poprawienia omyłki w ofercie wykonawcy, którego ofertę uznano za najkorzystniejszą, w skardze złożono wniosek o zmianę zaskarżonego wyroku Izby i oddalenie odwołania wniesionego przez tego wykonawcę.

Dodać należy, że skarga jest zwykłym środkiem odwoławczym przewidzianym w ustawie Pzp w celu weryfikacji orzeczeń Izby, zatem w każdym postępowaniu należy liczyć się z możliwością jej wniesienia, czy to przez strony postępowania, czy też przez Prezesa UZP. Skarga po przekazaniu przez Prezesa KIO powinna być rozpatrywana przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd ten po przeprowadzeniu postępowania wyda w sprawie rozstrzygnięcie. Zgodnie z przepisami ustawy Pzp, sąd rozpoznaje sprawę niezwłocznie, nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia wpływu skargi do sądu. W praktyce termin rozpoznania sprawy zależy od możliwości danego sądu, co jest związane z ilością rozpoznawanych spraw.

Tyle UZP. Teraz sprawą ma zająć się sąd. Czekamy zatem na rozstrzygnięcie, na pewno przetarg przeciągnie się.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
KIO
UZP
 • Michał Zieliński – 23.05.2018

  Brzmi logiczne, w końcu kto jak kto ale Urząd Zamówień Publicznych o dbałość Prawa Zamówień Publicznych dbać powinien.

 • Krzysztof Trzyś – 23.05.2018

  Ktoś chce na siłę wepchnąć Pese

 • mechanik – 23.05.2018

  Czy w pełni potwierdziło się moje przypuszczenie, a teraz trzeba poczekać na wyrok.

 • Edi666 – 23.05.2018

  PZP wyraźnie mówi o możliwości poprawienia.@Krzysztof Trzyś - nie ma takiej możliwości, bo oferta Pesy przekracza budżet.

 • mechanik – 24.05.2018

  Edi, jaka niby możliwość poprawienia? Znowu załamujące bzdury. Nawet nie rozumiesz znaczeń weryfikacja/walidacja.

 • Hope Krown – 24.05.2018

  Zostawcie pesa to przecież jest wiadome ze stadler kombinuje z kolesiami rozsianymi po kio i itp urzędu . Administracja swoje a wyrok niech tylko będzie wykonany w ramach niezależnie działających sędziów i tego sobie życzymy no chyba ze Szwajcarzy kupili już wszystkich polaszkow . Niech wygra prawda poczekajmy.

 • Michał Skrzecz – 24.05.2018

  PESA juz dawno kombinowala z przetargami, az przeokombinowala. Panie anonim pomawiasz Stadlera czym lamiesz prawo. Bez dowodow nie powinies osadzac.

 • Edi666 – 24.05.2018

  @mechanik - to ty ewidentnie nie rozumiesz.

 • mechanik – 24.05.2018

  Edi Czego nie rozumiem? :-))) Wyjaśnij :-)) Człowieku, wielokrotnie piszesz, mówiąc wprost: brednie. Mnie nie interesuje czy przyjmujesz to co piszę, ale czytanie ciebie jest zwyczjnie ujmą dla inteligencji i zwyczajnie irytuje. Weź to sobie do serca. Jeszcze raz: Tutaj nie ma nic o Pesie, dlatego takie bzdety jakie napisałeś ty czy Hope krown są tak głupie, że aż załamujące.Naprawdę nie rozumiem bezsensownej kalki z czymś o poprawianiu z tp ;)

 • zxcvbnm – 24.05.2018

  Powiem tyle - Newag i Modertrans mogliby się włączyć do przetargu.

 • tommy – 24.05.2018

  @mechanik Edi666 ci nic nie wyjaśni, bo to ewidentnie jakiś troll, najlepiej jego bzdury ignorować.

 • Combino – 24.05.2018

  @tommy: jeśli nawet to podszyw (a nie prawdziwy Jabadaba),to ktoś naprawdę świetnie go naśladuje. To protekcjonalne wyrażanie wyższości zmieszane z chamstwem... jeśli to nie on,to dałem się nabrać,przyznaję ;)

 • mechanik – 25.05.2018

  @tommy Masz rację. ps. Biedne trolocombino, tak współczuję.. Tylko spiski i bolący tyłek. No cóż, solidna, dogłębna praca daje wyniki.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....