TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Częstochowska sieć tramwajowa - plan rozbudowy
Karol Wach - Opublikowano: 01.10.2006 21:43:30
Częstochowska sieć tramwajowa - plan rozbudowy

Częstochowska sieć tramwajowa jest najmłodszym polskim systemem, powstałym w roku 1959. Długość torów wynosi 10,2 km. Obecnie prowadzone są prace projektowe nad rozbudową sieci w mieście.


Pierwsze plany uruchomienia komunikacji tramwajowej w Częstochowie powstały już w 1903 roku. Niestety wówczas nie udało się tego dokonać. Kolejne próby podejmowano w latach 1908 i 1928. Zakończyły się one również niepowodzeniem. Kolejny raz o tramwajach w mieście zrobiło się głośno już po drugiej wojnie światowej. W roku 1951 podjęto decyzję o budowie sieci tramwajowej. Wpływ na takie posunięcie miała przede wszystkim wzrastająca liczba pasażerów dojeżdżających do pracy w Hucie. Jak informuje Wikipedia „Prace budowlane trwały długo, gdyż pierwszy tramwaj wyjechał na ulice Częstochowy dopiero 8 marca 1959. Pierwsza dwutorowa linia o długości 7,1 km wiodła po wydzielonej stronie jezdni od ulicy Worcella, wzdłuż alej: Zawadzkiego (obecnie Armii Krajowej), Kościuszki, Wolności, ZWM (obecnie Niepodległości), Pokoju po pętlę na Kucelinie. 21 lipca 1959 oddano drugą linię o długości 1,5 km do dzielnicy Stary Raków, stanowiącą odgałęzienie pierwszej. Odcinek ten zlikwidowano w 1971, oddano wtedy natomiast do użytku przedłużenie linii do ulicy Kiedrzyńskiej wraz z pętlą. Ostatni odcinek (przedłużający linię do dzielnicy Północ –ul. Fieldorfa) oddano w roku 1984. Nie zrealizowano planu doprowadzenia linii do dzielnicy Wyczerpy.”Historia częstochowskich tramwajów jest nierozerwalnie związana z Hutą. Kiedy spadła liczba osób w niej zatrudnionych, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, będące operatorem tramwajów w Częstochowie zostało zmuszone do skrócenie części kursów do pętli przy al. Pokoju. W ten sposób narodziła się linia nr 2.
Jakiś czas temu powstał plan rozbudowy częstochowskiej sieci tramwajowej. Nowa linia miałaby obsługiwać kolejne dzielnice Wrzosowiak oraz Błeszno. Pętla znajdowałaby się w pobliżu stadionu Rakowa Częstochowa. Koszt budowy linii jest szacowany na ok. 70 mln złotych. Pieniądze na inwestycję miasto chce w dużej części uzyskać ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Pomysł ten nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Niedawno Urząd Miasta przeprowadził wśród mieszkańców zainteresowanych dzielnic ankietę, w której zadano pytania: czy chcesz wybudowania nowej linii tramwajowej oraz który wariant jej przebiegu oceniasz jako najlepszy? Ponad 92 % ankietowanych odpowiedziało na pierwsze z nich twierdząco. W związku z powyższym niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie projektu technicznego linii. Z inwestycją tą wiązałaby się również konieczność zakupienia nowych tramwajów. O dalszych losach tego projektu będziemy na bieżąco informować na łamach portalu InfoBus.


Częstochowska sieć tramwajowa w liczbach

Rok powstania - 1959
Długość –10,2 km
Rozstaw szyn –1435 mm
Liczba linii - 2
Liczba przystanków –20
Tabor –48 wagonów 105 Na


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budowa
projekt
tramwaj
Częstochowa
linia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....