TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Częstochowska sieć tramwajowa - plan rozbudowy
Karol Wach - Opublikowano: 01.10.2006 21:43:30
Częstochowska sieć tramwajowa - plan rozbudowy

Częstochowska sieć tramwajowa jest najmłodszym polskim systemem, powstałym w roku 1959. Długość torów wynosi 10,2 km. Obecnie prowadzone są prace projektowe nad rozbudową sieci w mieście.


Pierwsze plany uruchomienia komunikacji tramwajowej w Częstochowie powstały już w 1903 roku. Niestety wówczas nie udało się tego dokonać. Kolejne próby podejmowano w latach 1908 i 1928. Zakończyły się one również niepowodzeniem. Kolejny raz o tramwajach w mieście zrobiło się głośno już po drugiej wojnie światowej. W roku 1951 podjęto decyzję o budowie sieci tramwajowej. Wpływ na takie posunięcie miała przede wszystkim wzrastająca liczba pasażerów dojeżdżających do pracy w Hucie. Jak informuje Wikipedia „Prace budowlane trwały długo, gdyż pierwszy tramwaj wyjechał na ulice Częstochowy dopiero 8 marca 1959. Pierwsza dwutorowa linia o długości 7,1 km wiodła po wydzielonej stronie jezdni od ulicy Worcella, wzdłuż alej: Zawadzkiego (obecnie Armii Krajowej), Kościuszki, Wolności, ZWM (obecnie Niepodległości), Pokoju po pętlę na Kucelinie. 21 lipca 1959 oddano drugą linię o długości 1,5 km do dzielnicy Stary Raków, stanowiącą odgałęzienie pierwszej. Odcinek ten zlikwidowano w 1971, oddano wtedy natomiast do użytku przedłużenie linii do ulicy Kiedrzyńskiej wraz z pętlą. Ostatni odcinek (przedłużający linię do dzielnicy Północ –ul. Fieldorfa) oddano w roku 1984. Nie zrealizowano planu doprowadzenia linii do dzielnicy Wyczerpy.”Historia częstochowskich tramwajów jest nierozerwalnie związana z Hutą. Kiedy spadła liczba osób w niej zatrudnionych, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, będące operatorem tramwajów w Częstochowie zostało zmuszone do skrócenie części kursów do pętli przy al. Pokoju. W ten sposób narodziła się linia nr 2.
Jakiś czas temu powstał plan rozbudowy częstochowskiej sieci tramwajowej. Nowa linia miałaby obsługiwać kolejne dzielnice Wrzosowiak oraz Błeszno. Pętla znajdowałaby się w pobliżu stadionu Rakowa Częstochowa. Koszt budowy linii jest szacowany na ok. 70 mln złotych. Pieniądze na inwestycję miasto chce w dużej części uzyskać ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Pomysł ten nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Niedawno Urząd Miasta przeprowadził wśród mieszkańców zainteresowanych dzielnic ankietę, w której zadano pytania: czy chcesz wybudowania nowej linii tramwajowej oraz który wariant jej przebiegu oceniasz jako najlepszy? Ponad 92 % ankietowanych odpowiedziało na pierwsze z nich twierdząco. W związku z powyższym niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie projektu technicznego linii. Z inwestycją tą wiązałaby się również konieczność zakupienia nowych tramwajów. O dalszych losach tego projektu będziemy na bieżąco informować na łamach portalu InfoBus.


Częstochowska sieć tramwajowa w liczbach

Rok powstania - 1959
Długość –10,2 km
Rozstaw szyn –1435 mm
Liczba linii - 2
Liczba przystanków –20
Tabor –48 wagonów 105 Na


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
budowa
projekt
tramwaj
Częstochowa
linia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....