TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Cieszyn przypomni tramwaje. Śladem
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 14.12.2018 16:50:54
Cieszyn przypomni tramwaje. Śladem (foto: cieszyn.pl)

Cieszyn chce przypomnieć o tramwaju, który kursował tam przed stu laty.

Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz powiedziała, że przebieg dawnej trasy upamiętni pojedynczy, podświetlony ślad. Powstać ma też niewielkie muzeum obok granicznego mostu z Czechami.

"Będzie to jeden podświetlany tor, biegnący wzdłuż całej niegdysiejszej trasy. Zaznaczone zostaną też miejsca, w których znajdowały się przystanki. W każdym z nich znajdą się informacje dla turystów przybliżające miejsce, w którym się znajdują, a także promujące okoliczne atrakcje" – powiedziała burmistrz.

Staszkiewicz podkreśliła, że przy granicznym moście Przyjaźni z Czechami powstanie niewielkie muzeum, które przybliży cieszyńskie tramwaje. Zostanie wzniesiony w miejscu, które obecnie zajmuje - coraz bardziej zdewastowany i szpecący okolicę - budynek dawnej strażnicy granicznej. Zostanie on wyburzony.

"W muzeum zostanie zaprezentowana makieta tramwaju, a także zdjęcia i pocztówki sprzed stu lat, które go przybliżą" – dodała.

Gabriela Staszkiewicz powiedziała, że tworzony jest już szczegółowy projekt, który ma być gotowy wiosną przyszłego roku. "Aby go zrealizować, będziemy poszukiwali funduszy zewnętrznych, ponieważ jest to kwota rzędu ok. 20 mln zł" – dodała.

Burmistrz zaznaczyła, że realizacja projektu w przyszłym roku jeszcze się nie rozpocznie. "Przede wszystkim musimy poczekać na +uciepłownienie+ ul. Głębokiej, którą niegdyś wiodła trasa tramwaju. To zostanie zrealizowane w przyszłym roku. Liczę jednak, że do 2022 r. uda się sfinalizować projekt" – powiedziała.

Na przełomie 2017 i 2018 r. Cieszyn zlecił analizę, czy możliwe jest przywrócenie kursowania tramwajów. Okazało się to zbyt kosztowne i trudne technicznie. "Polskie przepisy nie dopuszczają do ruchu tramwajów wąskotorowych, jakie kiedyś w mieście kursowały. Z kolei przy zastosowaniu współcześnie używanego rozstawu szyn wagony miałyby duże kłopoty na zakrętach dawnej trasy. Gdyby wytyczyć nową trasę, to też nie byłoby łatwo, bo Cieszyn jest miastem położonym na terenie górzystym" – mówiła wiosną br. Renata Karpińska z cieszyńskiego magistratu.

Trasa tramwajowa powstała w Cieszynie w 1911 r. Liczyła niespełna 1,8 tys. m. Łączyła historyczne centrum miasta z jego zachodnią częścią, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn). Trasa wiodła od dzisiejszej ulicy Bielskiej przez Rynek i ulicę Głęboką, a następnie przez most na Olzie, główną ulicę współczesnego Czeskiego Cieszyna aż do dworca kolejowego. Linia istniała jeszcze po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone między Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności. Zlikwidowano ją w 1921 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Cieszyn

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....