TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Będą zwolnienia w zakładzie Alstom Konstal?
PAP - Opublikowano: 31.05.2016 11:45:37 12 komentarzy
Będą zwolnienia w zakładzie Alstom Konstal?

Ponad 80 pracowników zakładu Alstom Konstal w Chorzowie oraz 340 pracowników spółek świadczących usługi na jego rzecz może stracić pracę - podali związkowcy. W odpowiedzi spółka poinformowała, że Alstom nie ma żadnych planów zwolnień grupowych w Chorzowie.

Jednocześnie spółka przyznała w oświadczeniu, że "w działalności produkcyjnej obciążenie pracą podlega wahaniom, w zależności od planowania etapu projektu i również może podlegać korektom". Szczegółów w tym zakresie nie podano.

Koncern Alstom produkuje m.in. tabor szynowy: tramwaje, wagony metra oraz pociągi. Jesienią ubiegłego roku zakład w Chorzowie rozpoczął produkcję składów metra dla Rijadu w Arabii Saudyjskiej.

Z informacji przekazanych związkowcom wynika, że zwolnienia pracowników są możliwe w związku z wygaśnięciem części kontraktów i spadkiem produkcji. Jak podała śląsko-dąbrowska Solidarność, pracę w Chorzowie może stracić ponad 80 osób, a także 340 pracowników ze spółek zewnętrznych Techpol i Personal Service.

"Pracodawca poinformował nas, że w lipcu część projektów zostanie sfinalizowana i od tego momentu produkcja będzie się gwałtownie zmniejszać. Ta sytuacja może trwać nawet siedem miesięcy. Zwróciliśmy się do zarządu o szczegółowe dane. Chcielibyśmy się dowiedzieć, kiedy i które kontrakty zostaną zakończone" - powiedział cytowany przez biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej "S" szef związku w chorzowskim zakładzie Karol Pluszczyk.

Jak poinformował, zwolnienia w spółkach zewnętrznych już się rozpoczęły. "Pierwsi pracownicy agencji Personal Service dostali wypowiedzenia lub nie przedłuża się z nimi umów o pracę" - powiedział Pluszczyk. Część pracowników firm zewnętrznych była wcześniej zatrudniona w Alstomie, ale przeszła do tych spółek.

W odpowiedzi na informację związkowców dyrektor komunikacji Alstomu w Europie Środkowo-Wschodniej i na Ukrainie Marek Gawroński przekazał oświadczenie spółki. Podkreślono w nim, że "zakład Alstom w Chorzowie, korzystając w ciągu kilku ostatnich lat z ogromnych inwestycji, stał się wiodącą jednostką produkcyjną w grupie - dzisiaj pracuje w nim łącznie około 1,1 tys. pracowników".

"Zakład w Chorzowie produkuje przede wszystkim na eksport, uczestnicząc w projektach takich jak metro dla Rijadu. Alstom obecnie rozwija w Chorzowie centrum inżynieryjne, w którym planowane jest zwiększenie zatrudnienia do 50 proc. więcej w 2017 roku. W działalności produkcyjnej obciążenie pracą podlega wahaniom w zależności od planowania etapu projektu i również może podlegać korektom" - czytamy w oświadczeniu.

"Zarząd fabryki regularnie informuje związki zawodowe o osiąganych wynikach oraz planach spółki. Alstom nie ma żadnych planów zwolnień grupowych w Chorzowie" - podała spółka. Gawroński nie odniósł się wprost do informacji podanych przez związkowców, ograniczając się do treści oświadczenia spółki.

Z inicjatywy związkowców z Solidarności w czerwcu odbędzie się spotkanie Europejskiej Rady Pracowników dotyczące sytuacji w całej francuskiej grupie Alstom. Związki obawiają się, że podobne trudności mogą przechodzić inne spółki z grupy. "Zwrócimy też uwagę na politykę kadrową prowadzoną przez firmę w Chorzowie i sposób, w jaki potraktowani zostali pracownicy firmy Personel Service" - zapowiedział Pluszczyk.

Według związkowców, choć odbyły się trzy spotkania przedstawicieli zarządu i związków zawodowych, stronie społecznej nie udało się uzyskać szczegółowych informacji dotyczących sytuacji w firmie. Na razie - według zakładowej "S" - "zakład produkuje pełną parą, a część załogi zatrudniana jest w nadgodzinach".

"Do tej pory pracodawca prowadził z nami rozmowy w taki sposób, by podać jak najmniej konkretów. Mamy nadzieję, że to się zmieni" - powiedział Pluszczyk.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Alstom
Alstom-Konstal
 • Allensteiner – 31.05.2016

  A tramwaje z alstomu na rynek krajowy to wreszcie kiedy?

 • Yyy – 31.05.2016

  Nigdy. Nigdy nie wygraja z Pesa

 • kubex – 31.05.2016

  @Yyy: bo Bydgoszcz przebije ich cenowo, wiemy. Poza tym tak jakby Alstom poddał się na polskim rynku tramwajowym.

 • advisor – 31.05.2016

  @kubexChodzą plotki, że mogą coś wystawić w krakowskim przetargu. Pytanie, jak bardzo są zdeterminowani, by wrócić... no i te zwolnienia im raczej nie pomogą.

 • fromex – 01.06.2016

  "Zwrócimy też uwagę na politykę kadrową prowadzoną przez firmę w Chorzowie i sposób, w jaki potraktowani zostali pracownicy firmy Personel Service" - zapowiedział Pluszczyk.Ale przecież po to powołano do życia outsourcing, żeby po zakończeniu kontraktu podziękować "murzynom". W jakim kraju ten pan mieszka?"Do tej pory pracodawca prowadził z nami rozmowy w taki sposób, by podać jak najmniej konkretów. Mamy nadzieję, że to się zmieni" - powiedział Pluszczyk.Oczywiście, że się zmieni. W ciągu dwóch tygodni pracownicy dostaną ofertę odejść dobrowolnych prezentowanych jako szansa na rozwój w innej firmie i z fantastycznym odszkodowaniem (ale ani o grosz większym niż Kodeks Pracy przewiduje, czego już nie powiedzą). To normalna praktyka francuzkich właścicieli firm kolonijnych.Ten pan, chyba wczoraj został szefem tej "S"ki i nie pracował wcześniej w tej firmie (lub wogóle nie pracuje).Porównując z informacją o nowym projekcie metra dla Ile de France..., cóż.

 • kubex – 01.06.2016

  @advisor: ciekawe. Bardzo ciekawe. W takim razie liczę na to że po polskich torach pojedzie kolejna od lat seria Citadisów.

 • zibi – 01.06.2016

  @Yyy w Bydgoszczy tez cieniutko, Aston wystartuje w przetargach krajowych na tanich komponentach podobnych jak Pesa byle najtaniej ,oj będzie ciekawie.

 • jatal – 01.06.2016

  @ advisorNa poważnym portalu plotkami się nie zajmujemy.

 • .... – 01.06.2016

  Jemu trzeba wybaczyć....

 • Zabi – 02.06.2016

  Zibi jakies szczegoly? Alstom chce walczyc z Pesa. To szalenstwo. Pesa jest tak glodna ze beda chcieli wygrac wszystko i za wszelka cene nawet jesli zarobek bedzie maly. Byle utrzymac ludzi i produkcję na wysokim wolumenie

 • Allensteiner – 02.06.2016

  Polskie tramwaje to ostatni szajs pesa, alstom i newag. Tylko solaris (niemieckie fundusze) i wozy z Niemiec. Wszystkie inne to prawdziwy polski szajs i "typisze polnisze wirtszaft". Jak tramwaje to tylko z Niemiec

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....