TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

20. urodziny PeSTki
POZNAN.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 31.01.2017 08:27:13 2 komentarze
20. urodziny PST (foto: poznan.pl)

Była parada taboru tramwajowego, gra miejska, okolicznościowy tort i "Sto lat" odśpiewane przy akompaniamiencie Orkiestry Miasta Poznania. Tak w ostatnią niedzielę świętowano dwudziestą rocznicę uruchomienia popularnej PeSTki - trasy tramwajowej do pętli os. Sobieskiego.

Jubileuszowa parada tramwajów ruszyła dokładnie o godzinie 13:00 z pętli na os. Jana III Sobieskiego. Poznaniacy mogli wspólnie podziwiać przejazd zabytkowych, ale też współczesnych pojazdów z taboru poznańskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Twórcom Poznańskiego Szybkiego Tramwaju podziękował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania - Ta inwestycja była bardzo potrzebna, służy poznaniakom i jest powodem do dumy - powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak. Podkreślił również, że z problemami transportu w mieście zmagali się także jego poprzednicy - Jedyny sposób na korki i sprawne przemieszczanie się to transport publiczny. Wojciech Szczęsny Kaczmarek, który doprowadził do końca budowę Pestki, to on postawił na autobusy i tramwaje, był zwolennikiem komunikacji publicznej - przekonywał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Choć pierwsza koncepcja budowy linii szybkiego tramwaju w Poznaniu powstała już w roku 1928, to pierwszy tramwaj wyjechał na trasę PST 30 stycznia 1997 roku o 10.08. Oficjalne otwarcie linii miało miejsce dzień później. Bezkolizyjna trasa szybkiego ruchu tramwajowego , zapewniła sprawną i szybką komunikację dla ponad 70 tys. ludzi mieszkających w północnych dzielnicach miasta - na Winogradach i Piątkowie.

- Wcześniej, tu na Winogrady, jeździły tylko autobusy i to był kłopot. Jak wreszcie otworzyli trasę to wiele się zmieniło. Przemieszczanie do centrum stało się wiele krótsze, dlatego ludzie byli bardzo zadowoleni. Nie wyobrażam sobie teraz jakby tej Pestki nie było - powiedział Roman Drzewiecki, mieszkaniec Winograd.

Parada tramwajów skończyła się w zajezdni przy ul. Głogowskiej. Tam na mieszkańców czekała Orkiestra Miasta Poznania przy MPK oraz okolicznościowy tort. Wojciech Tulibacki, prezes MPK, przypomniał historię budowy i funkcjonowania trasy. Podziękował za zaangażowanie byłych prezydentów Poznania Andrzeja Wituskiego i Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka oraz byłej premier Hannie Suchockiej za pozyskanie funduszy na budowę PST.

- Cieszę się, że udało się wówczas przekonać radę ministrów, żeby znalazła pieniądze, które pozwoliły zrealizować projekt zapoczątkowany przez prezydenta Wituskiego i był kontynuowany przez kolejnych. Pestka jest kochana przez poznaniaków - mówiła premier Hanna Suchocka.

- Zastosowaliśmy nowoczesne rozwiązania, które w Polsce pojawiły się po raz pierwszy. Przedtem nie używało się automatycznych zwrotnic, nikt nie używał takiej podstacji trakcyjnej jak my. Pod tym względem, przecieraliśmy w Polsce szlaki - wyjaśniał Jerzy Babiak, były dyrektor MPK. Dodał też, że w chwili uruchomienia trasy Szybkiego Tramwaju, nowa linia była promowana hasłem "My jedziemy, wy stoicie". - To było w odniesieniu do kierowców, którzy obok stali, bo na skrzyżowaniu Most Teatralny zawsze był taki tłok, a tramwaje jechały.

Prezydent Jacek Jaśkowiak także nawiązał do zalet komunikacji publicznej. - W tramwaj, którym przyjechaliśmy zmieści 220 pasażerów. Tyle osób w ciągu 15 minut może przejechać z os. Sobieskiego na Dworzec Zachodni. Jeśli popatrzymy na zapełnienie samochodu, to oznacza, że 1 tramwaj zastępuje około 200 samochodów. Zapewnił także, ze trwają prace nad przygotowaniem budowy trasy tramwajowej na Naramowice. - My ten tramwaj zrobimy i mam nadzieję, że za 20 czy 30 lat razem z Maciejem Wudarskiem będziemy zaproszeni na jubileusz tramwaju na Naramowice.

Według Iwony Gajdzińskiej, rzecznik MPK, w ciągu jednej godziny tramwaje na trasie PST mogą przewieźć ok. 14 tys. pasażerów. Dziennie podróżuje nią blisko 100 tys. osób. Obecnie trasę obsługuje 48 pociągów na 6 liniach: 12, 14, 15, 16, 19 i 20. Tędy prowadzi również linia 201, jedyna linia nocna łącząca Piątkowo i Winogrady z centrum miasta i Ratajami.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Poznań
PST
Poznań
  • a – 31.01.2017

    Widzę że ktoś tutaj ogląda "Ucho prezesa" xD

  • PasarzerMPK – 01.02.2017

    PYROMETRO ala BIKER

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....